Rodzinne Prawo – Adwokat Łódź

Izabela Jachowicz

Radca prawny

tel: 600 365 228
tel: 42 208 88 42/43
e-mail: mail@mail.com

Separacja - Adwokat Łódź - pomoc prawna

Separacja dla wielu małżonków jest orzeczeniem niezwykle problematycznym i uciążliwym. Nie każdy chce podjąć się takiej separacji i nie każdy wyobraża sobie dalsze po niej życie wspólnie. Są jednak sytuacje, gdy chwilowe rozstanie scala związek i pozwala na nowo na niego spojrzeć, próbując z czystą kartą kontynuować małżeństwo. Od strony emocjonalnej, jest ona trudnym czasem dla każdej ze stron. Jak jednak wygląda ona w kwestii rozumienia prawa? Czym jest i co się z nią wiąże? Postaramy się w pigułce zawrzeć wszelkie niezbędne informacje, jakie na temat separacji warto wiedzieć, jeśli ma ona dotyczyć właśnie nas.

Separacja w Łodzi - a co to konkretnie jest?

Na wstępie należy mieć świadomość, iż separacja to nie to samo, co rozwód, Po co więc ona, skoro łatwiej i szybciej byłoby się rozwieść, prawda? W gruncie rzeczy nie wszystko jest takie jasne i oczywiste. Separacja jest formą przejściową, będącą często pierwszym etapem do podjęcia decyzji o rozwodzie. Wiadomo, iż nikt nie zmusi stron postępowania do bycia ze sobą, ale jeśli sąd uzna lub jeden z małżonków jest zdania, że podjęta decyzja o rozwodzie nie jest w 100% pewna i świadoma, wówczas sąd może orzec separację. W trakcie jej trwania, małżonkowie mają podjąć ostateczną decyzję, czy chcą pozostać w małżeństwie, czy definitywnie chcą je zakończyć. Czy w każdej więc sytuacji sąd może orzec separację? Oczywiście, że nie. Nie zostanie ona podjęta wtedy, gdy w jej wyniku mogłyby ucierpieć małoletnie dzieci lub gdy byłaby ona sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Porównując separację, a rozwód, w pierwszym przypadku może występować zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, w drugim musi być on do tego trwały.

Pozew o separację - kiedy należy złożyć?

Pozew należy złożyć w chwili, gdy nastąpił rozpad pożycia małżeńskiego, ale istnieją przesłanki, że małżeństwo można jeszcze uratować (nie ustały więzi charakteryzujące małżeństwo tj. fizyczna, emocjonalna i gospodarczą lub małżonkowie widzą możliwość powrotu do związku małżeńskiego). Sąd wydając orzeczenie o separację ustala, który z małżonków jest winny zaistniałej sytuacji. Można więc określić, iż rozkład pożycia nastąpił jedynie z winy jednego z małżonków, z winy obojga lub bez niczyjej winy (tylko na zgodny wniosek). Często małżonkowie są w separacji, ale żyją zupełnie oddzielnie. Nie łączą ich absolutnie żadne więzi fizyczne, psychiczne czy też ekonomiczne. Trzeba jednak mieć tutaj świadomość, iż takie małżeństwo nadal w świetle prawa istnieje i nie można w trakcie trwania separacji robić nic, co mogłoby być niezgodne z prawem. I tak, małżonkowie nie mogą zawrzeć nowego związku małżeńskiego, nawet, jeśli pozostają w nieformalnych związkach z innymi osobami. Co istotne, a często niezrozumiałe, małżonkowie w trakcie separacji są zobowiązani do wzajemnej sobie pomocy. A co z majątkiem? Warto na pewno skorzystać z usług adwokata, z pomocą którego można uzyskać pełnię wiedzy na temat tego, co w trakcie trwania separacji wolno, a co jest zabronione. Jeśli chodzi o sprawy majątkowe, separacja wyklucza dziedziczenie i zachowek. Rozdzielność majątkowa nakazuje, aby małżonkowie zdecydowali, jak będą wyglądać wspólne i osobne kwestie finansowe - koszty utrzymania gospodarstwa domowego, dzieci i innych wydatków.

Skuteczny adwokat w Łodzi - jaki koszt złożenia pozwu?

Koszty złożenia pozwu w związku z separacją mogą być różne, w zależności od indywidualnych kwestii dotyczących każdego małżeństwa. I tak korzystając z pomocy naszego adwokata, należy liczyć się z opłatą zarówno za poradę prawną, jak również i za reprezentowanie klienta przed sądem. Na pewno warto tutaj postawić na specjalistę, który w tego typu sprawach się specjalizuje - nasza kancelaria w Łodzi, świadczy najwyższej jakości usługi w tym właśnie zakresie. Kolejnym wydatkiem jest opłata sądowa, gdzie w przypadku, gdy małżonkowie wspólnie o nią wznoszą, koszt wynosi 100 złotych, z kolei w przypadku separacji spornej, jest to kwota 600 złotych. Samo z kolei zniesienie separacji, to wydatek rzędu 100 złotych.

Kiedy Sąd nie orzeka o separacji?

Wiemy już, iż sąd orzeka o separacji w sytuacji, gdy następuje rozpad pożycia małżeńskiego, ale nie ma on charakteru trwałego. Może taką separację orzec sam lub na mocy orzeczenia jednej ze stron czy obydwojga małżonków. Kiedy jednak nie orzeka on o separacji, a od razu podejmuje decyzję o końcu małżeństwa? Niedopuszczalnym jest orzeczenie separacji w sytuacji, gdy ucierpieć miałoby na tym dobro małoletnich dzieci lub jak wspomnieliśmy już wcześniej, gdy podjęte decyzje byłyby sprzeczne z zasadami współżycia małżeńskiego. Co w sytuacji, gdy jeden z małżonków żąda separacji, z kolei inny chce rozwodu i ma co do tego przesłanki? W takich przypadkach sąd orzeka rozwód. Tylko w sytuacji, gdy separacja jest zasadna, a rozwód na daną chwilę niedopuszczalny, taką też decyzję może podjąć sąd.

Do którego Sądu należy złożyć pozew o separację?

W sprawach o separację na zgodny wniosek małżonków, a także w sprawach o zniesienie separacji właściwe rzeczowo są sądy okręgowe. W sprawach tych miejscowo właściwym jest sąd, w którego okręgu małżonkowie mają wspólne zamieszkanie, a w braku takiej podstawy - sąd miejsca ich wspólnego pobytu. Jeżeli małżonkowie nie mają wspólnego miejsca zamieszkania ani pobytu, wniosek należy zgłosić w sądzie właściwym dla jednego z małżonków.

 

Pomocna może okazać się współpraca z adwokatem, dzięki któremu wszelkie kwestie formalne, złożenie wniosku i wystąpienia przed sądem, odbywają się za pośrednictwem takiej osoby. Dzięki niej cały proces jest zdecydowanie spokojniejszy i zazwyczaj dużo bardziej korzystny w finalnym etapie.

Separacja a rozwód

Separacja jest „zawieszeniem małżeństwa”, z kolei rozwód jest już jego zakończeniem i trzeba mieć w pełni tego świadomość. W przypadku separacji orzeczenie może w każdej chwili zostać zmienione, z kolei rozwód jest już nieodwracalny i nie można w żaden sposób go przywrócić. Przy separacji, rozpad pożycia małżeńskiego jest zupełny, ale nie trwały, z kolei w drugim przypadku (rozwodu) jest definitywny i całkowity. Choć można żyć osobno, to jednak w separacji nadal się jest małżeństwem. A jakie są podobieństwa w tych dwóch kwestiach? Zarówno w jednym, jak również i w drugim przypadku można ubiegać się o rozdzielność majątkową, może nastąpić obowiązek alimentacyjny względem drugiego małżonka, jak również i kwestia wychowania oraz utrzymania dzieci.

Separacja a alimenty

Zarówno sama separacja, jak również i rozwód wiążą się z obowiązkiem ustalenia obowiązku alimentacyjnego (płaceniem alimentów), na małżonka, jeśli są ku temu przesłanki, jak również i na dzieci. Sąd rozstrzyga kwestie finansowe i podejmuje odpowiednie decyzje. Na pewno pomoc adwokata ma tutaj duże znaczenie, bowiem dzięki jego pomocy, można doprowadzić kwestię finansów do jak najlepszego finału. Osoba ubiegająca się o alimenty na siebie potrzebuje adwokata do wskazania argumentów przemawiających za alimentami, z kolei ten, który ma płacić, może z jego pomocą wnioskować o odstąpienie od tej decyzji.

 

Bez względu na to, czy separacja będzie z orzeczeniem winy lub bez winy, w każdym przypadku warto skorzystać z pomocy specjalistów. W naszej kancelarii dobry adwokat od separacji będzie w stanie tak poprowadzić sprawę, aby była ona jak najbardziej korzystna i satysfakcjonująca dla zainteresowanych stron.

Oceń nasze usługi
5/5 na podstawie 1995 głosów